Tlačiť
piatok 12.08.16

Sprievodca rastlinnými mliekami

V súčasnosti, kedy sa stretávajú názory na pitie kravského, kozieho, ovčieho či iného živočíšneho mlieka s ostrou kritikou tých, ktorý sa prikláňajú k výlučne rastlinnej strave, si možno kladiete otázku: Ako “tradičné mlieko” vylúčiť, alebo aspoň obmedziť? A hlavne čím ho nahradiť? Veľmi radi vás nielen inšpirujeme, ale vám aj poradíme. Z dnešnej ponuky si určite vyberiete - či už z hľadiska chuti, alebo účinkov. 

Mandľové mlieko

Okrem keksíkov, koláčikov, a rôznych orechových tyčiniek sa dá z týchto kráľovských orechov vyrobiť vynikajúce mliečko s jedinečnou chuťou. A vedzte, že aj mlieko je kráľovské. V mandľovom mlieku sa totiž ukrývajú všetky benefity samotných mandlí.

Mandel

Mandľové mlieko sa vyznačuje vysokou nutričnou a zároveň nízkou kalorickou hodnotou, čo z neho robí nápoj snov pre všetkých, ktorí neustále premýšľajú kde nejaké tie kalórie ušetriť, zhodiť zopár kíl a zároveň sa vynikajúco najesť a napiť. Obsahuje veľa antioxidantov, minerálov, vitamínov, zdravých tukov a kyselín. Konkrétne ide o vitamíny E, B, kyselinu listovú, vápnik, horčík, fosfor, selén a meď. Všetky tieto látky prispievajú k harmonickému chodu organizmu.

Nutričné hodnoty sú v tomto mlieku určite zaujímavý najmä pre športovcov. V 100ml sa totiž nachádza 0,6 g bielkovín, 0,59 g vlákniny, 1,1 g zdravých tukov a 0,65 g sacharidov. S energetickou hodnotou 42 Kcal na 100 ml sa radí medzi potraviny skvelé na chudnutie. Nízky obsah sacharidov a naopak  relatívne vysoký obsah vlákniny, trávenie nezaťaží. Práve naopak - trávenie podporí.

Pre všetkých tých, ktorých trápi intolerancia laktózy je mandľové mlieko skvelou náhradou klasického mlieka, ktorá ich rozhodne o nič neukráti. Pomáha pri prevencii osteoporózy, podporuje pevnosť kĺbov, zubov a kosti. Okrem vegetariánov a vegánov je mandľové mlieko skvelou voľbou aj pre diabetikov vďaka tomu, že normalizuje hladinu cukru v krvi.

Mandľové mlieko nevplýva blahodárne na telo iba zvnútra - stará sa aj o krásu. Zlepšuje pružnosť pokožky, pomáha pri hojení rán a hydratuje pokožku. Je skutočným zázrakom vynikajúcim na pitie i vonkajšie použitie. Tieto vlastnosti inšpirovali aj mnohých výrobcov prírodnej kozmetiky, ktorí mandľové mlieko s obľubou využívajú ako jednu zo základných zložiek krémov na tvár, pokožku a prípravkouv na vlasy. Je to najmä vďaka vitamínu E a schopnosti dokonale hydratovať danú časť tela. Kozmetické výrobky s mandľovým mliekom sa odporúčajú aj na zlepšenie kožných problémov, ako ekzém, psoriázu, popáleniny, alebo preležaniny.

Ak by ste si chceli mandľové mlieko vyrobiť doma budete potrebovať niekoľko surovín a chuť do práce. Môžete sa rozhodnúť pre lúpané, alebo nelúpané mandle (pri lúpaných bude chuť mliečka jemnejšia, pri nelúpaných výrazne orieškovejšia). Aspoň deň vopred namočte 200 g mandlí do zhruba dvoch litrov vody tak, aby boli celé vodou pokryté. Mandle môžete nechať vo vode cez noc a ráno s nimi začať pracovať.Zlejte z nich vodu a pridajte novú v približne rovnakom objeme. Vymixujte mandle s vodou na penistú tekutinu, ktorú precedíte cez gazu, alebo sitko. Takéto mliečko vydrží v chladničke približne 3-4 dni.

Mlieko má všestranné využitie v kuchyni. Neváhajte ho použiť vo varení, alebo pečení. Pripravte si z neho koktejl, kašu, alebo puding na raňajky. V kombinácií s ovocím bude skvelou vitamínovou bombou, ktorou odštartujete deň.

Podľa slovenskej legislatívy môže byť mandľové mlieko predávané len pod názvom mandľový nápoj a preto vedzte, že za týmto “nápojom” sa na pultoch nášho obchodíka skrýva mandľové mliečko - čisté, kombinované s inými rastlinnými mliečkami, alebo ochutené.

Ovsené mlieko

Podobne ako sú ovsené vločky akýmsi pomyselným základom kuchyne malo by byť v povinnej výbave aj ovsené mlieko. Ako už z názvu vyplýva, ovsené mliečko sa vyrába z Ovsa nahého. U nás veľmi známej, rozšírenej a obľúbenej obilniny. Už naši starí rodičia a ich starí rodičia vedeli, že ovos má významné miesto v ich jedálničku. Ľahko stráviteľná, chutná a výživná obilnina je plná zdraviu prospešných látok. A aj keď ich naši predkovia nepoznali menovite vedeli, že vďaka ovsu sú silnejší a zdravší. 

Oat

V ovsenom mliečku sa ukrývajú betaglukány, ktoré vplývajú mimoriadne priaznivo na imunitu. Sú to látky, ktoré zhromažďujú bunky zneškodňujúce infekciu v mieste vzniku. Taktiež slúžia ako “upratovačky” odumretých a nefunkčných buniek, ktorých miesto zaujmú nové, životaschopné bunky pripravené chrániť naše telo. Betaglukány navyše sa zídu obzvlášť tým, ktorý podstúpili rádioterapiu, alebo chemoterapiu.

Tráviace ťažkosti všetkých druhov pomôže ovsené mlieko nielen potlačiť, ale aj vyliečiť. Či už ide o zápchu, žalúdočné vredy, alebo zápalové ochorenia čriev vláknina prítomná v mlieku bojuje za vás. Ovseným mliekom môžete nahradiť to klasické a doplniť ním napríklad raňajkové vločky a okabátiť tak laktózovú intoleranciu.

Vďaka ovsenému mlieku sa môžu vegetariáni a vegáni vyhnúť nepríjemnostiam s chudokrvnosťou. To všetko mimoriadne chutným spôsobom. Kombinácia ovsených vločiek, ovsených otrúb, ovseného mlieka a čerstvého ovocia dokáže vytvoriť každodennú porciu železa, ktorou dokáže aj vegetarián presvedčiť svojho lekára, že chudokrvnosťou skutočne netrpí.

Zaujímavosťou je , že ovsené mlieko sa odporúča pri odvykaní od sedatív, alebo antidepresív a zároveň blahodárne pôsobia na regeneráciu nervového systému. Ovsené mlieko a kozmetické výrobky z neho poznajú určite najmä mamičky s bábätkami a malými deťmi, ktoré trápia kožné ochorenia, najmä ekzém. Ovsený kúpeľ dokáže pokožku upokojiť, zvláčniť a zmierniť svrbenie. Dokonca aj dámy v rokoch obľubujú takýto kúpeľ. Je to vďaka pomoci pri vyhladzovaní vrások.

Ovsené mliečko sa dá taktiež kúpiť ako “ovsený nápoj”, alebo vyrobiť doma. Jeden zo spôsobov výroby spočíva v pomletí 3-4 lyžíc ovsa a následným zaliatm horúcou vodou. Takúto zmes môžete nechať počas noci (alebo aspoň 4 hodiny) luhovať. Mliečko môžete precediť, alebo ponechať v hustej podobe spolu s vločkami.

Či si už vyberiete orieškovú lahodnú chuť mandľového mliečka, bohatú chuť ovseného mliečka, alebo si počkáte na ďalšiu časť nášho špeciálu a rozhodnete sa potom, urobíte pre seba skvelú vec. A nie len pre seba, určite aj pre prírodu.

Mandel
Mandľový nápoj BIO Provamel
Mana
Mandľový nápoj BIO
Mand
Mandľový nápoj BIO Natural
Vanil
Mandľový nápoj vanilka
Vapnik
Mandľové mlieko s vápnikom
Oat
Nápoj ovsený BIO Provamel
Oatly
Nápoj ovsený čokoládový