Tlačiť
utorok 29.11.16

Šťastné a zelené

Pre väčšinu z nás sú Vianoce, okrem rôznych rituálov, spojené s darčekmi, ktorými obdarúvame svojich blízkych. Už o pár dní opäť vypukne nákupné šialenstvo. Z výkladov sa budú na nás usmievať desiatky podôb Santa Clausa, v ušiach nám budú znieť vianočné pesničky, vianočné reklamy na každom kroku nám budú pripomínať, že už je to tu. Čas, kedy by sme mali myslieť jeden na druhého a to najlepšie tak, že mu niečo darujeme. Niečo, čo možno vôbec nepotrebuje. Niečo, čo možno vôbec ani nechce. Ani počas Vianoc by sme sa nemali nechať strhnúť davom a rezignovať na environmentálne šetrnejšie správanie. Vianoce sú sviatky mieru a pokoja, ale vo veľkej miere najmä nákupov. Ak sa celý rok snažíme znižovať našu ekologickú stopu a produkovať čo najmenej odpadov, nepoľavme ani v tomto krásnom, no nadmerne konzumnom období. Niekoľko krokov môžeme podniknúť ešte pred tým, ako sa vyberieme do obchodu.

Vianky

Čo darovať?

Namiesto najjednoduchšieho riešenia, ktorým je nákup novej veci, potrápme naše hlavičky  a vymyslime niečo originálne a navyše šetrné k životnému prostrediu. Čo tak tohtoročné Vianoce darovať svojim priateľom svoj čas, pozornosť či prácu. Najkrajšie darčeky sú zážitky, na ktoré budeme spoločne spomínať. Urobme si čas na ľudí, ktorých máme radi, naplánujme si spoločnú dovolenku, naučme priateľov plávať, pošlime mamu na masáž, otca na koncert, darujme kamarátovi kurz, po ktorom už dlho tuží. Na trhu je naozaj obrovské množstvo permanentiek, vstupeniek či poukazov od výmyslu sveta. Kino, divadlo, koncert, masáž, jazda na koni, predplatné časopisu, rôzne výlety alebo napríklad aj kartička na vlak, čím navyše podporíme hromadnú dopravu. Takisto môžeme svojim blízkym predplatiť nákup v predajniach zdravej výživy alebo napríklad nákup fairtradového tovaru.  Darovať môžeme tiež rôzne k prírode šetrné alebo charitatívne dary. Môžeme napríklad darovať kus dažďového pralesa v jednom zo štátov Južnej Ameriky (www.worldlandtrust.org). Ak je pre vás kus lesa moc abstraktný, darujte svojim blízkym konkrétny strom v jedľovobukovom lese na východe Slovenska (www.kupsisvojstrom.sk). Podporiť sa dá množstvo útulkov zvierat, projektov na ochranu prírody, sociálne projekty alebo pomôžme deťom v zahraničí formou adopcie na diaľku (www.malaika.sk)

Darcok

Originalita je v móde

Ak sa predsa len neviete zriecť materiálneho darčeka, je dobré uvedomiť si jeho cestu pred tým, ako sa ocitol pod vianočným stromčekom. Precestoval tisíce kilometrov z opačnej strany zemegule alebo je to darček od susedky, ktorá krásne vyšíva? Vlastnoručne vyrábané darčeky dávajú skoro všetky deti, prečo teda nevyužiť svoju detskú hravosť a vyrobiť niečo pekné? Darčeky, ktorým venujeme svoj čas vždy potešia, aj pokiaľ nie sú úplne dokonalé. Vyžaduje si to síce viac času a práce, ktorá sa z ekonomického hľadiska niekedy „nevyplatí“, jej hodnotou je však radosť z výroby a porozumenie procesu, ktorý sa vo výrobe skrýva. Nepravidelnosť a originalita, ktorá sa od strojovej výroby líši, sa stáva jeho „dušou“. Navyše takéto darčeky môžu zanechať len malú ekologickú stopu, napríklad ak sú vyrobené z miestnych alebo recyklovaných surovín. Inšpiráciou môžu byť darčeky pečené, napríklad domáce müsli alebo cookies koláčiky.  Vlastnoručne nazbierané a nasušené bylinky, jabĺčka či hríby, darovať môžete aj domáci džem, upletený šál, kvetinu vypestovanú v kvetináči...možností je mnoho.

Pokiaľ si aj napriek tomu neveríte natoľko, aby ste sa pustili do vlastnej výroby, môžete sa obrátiť napríklad na chránené alebo remeselné dielne. Ponúkajú pekné a kvalitné výrobky a vás môžete hriať pri srdci, že ste svojim nákupom podporili dobrú vec. Rovnako je dobré popremýšľať za čo svoje peniažky utratíte. Kupujem darček iba preto, aby som nejaký kúpil? Bude slúžiť niekoľko rokov alebo je to len jednorazová záležitosť. A aby toho nebolo málo, z akého materiálu je a ako je zabalený? Zbytočným obalom je potrebné sa vyhnúť, znamenajú len ďalšiu záťaž pre životné prostredie. Keď kupujete drevené darčeky, dajte prednosť tým s certifikátom FSC (značka zodpovedného obhospodarovanie lesov) vyhýbajte sa plastovým darčekom a najmä vyrobeným z PVC. Kozmetika nemusí byť testovaná na zvieratách a pokiaľ je z biosurovín, tak tým lepšie. Takéto darčeky urobia určite radosť a o tú nám predovšetkým ide J Pokiaľ ste na Vianoce dostali nové oblečenie, už vám nič nebráni v tom, aby ste to staré poslali tam, kde ešte niekomu poslúži – ponúknite ho priateľom, známym alebo ho darujte do rôznych charitatívnych zbierok.

Plné bruchá no ekologicky

Asi všetci z nás poznajú situáciu, kedy sa motáme okolo vianočného stola plného lákavých dobrôt a v žalúdku je už žalostne málo miesta. Aby sme predišli notorickým novoročným predsavzatiam o chudnutí a zároveň šetrili prírodu, je potrebné sa nad týmito sviatkami zamyslieť. Aj keď zemiakového šalátu nie je nikdy dosť, naplánujme si sviatočné menu a nenakupujme zbytočne viac ako potrebujeme. Zamerajme sa na kvalitné domáce suroviny a kupujme len kvalitné mäso, tým podporíme lokálnu ekonomiku. Morské ryby vymeňme za slovenského kapra alebo rybu na vianočnom stole úplne vynechajme. Skúsme tento rok miesto bielej múky a bieleho cukru použiť na koláče zdravšie varianty. Napríklad med, ryžový, kukuričný či javorový sirup, jačmenný, ryžový slad či melasu, kypriaci prášok bez fosfátov, sušené ovocie vypestované u nás bez syridiel a podobne.

Vianoc

Stromček

Výber vianočného stromčeka je pre mnohých ľudí každoročná dilema. Kúpiť si umelý či živý? Stromček z umelej hmoty síce vydrží desiatky rokov, ale je vyrobený z plastu, pri ktorého výrobe vzniká veľa nebezpečných látok pre životné prostredie a navyše sa z miesta výroby dopravuje na veľké vzdialenosti. Smrečky a jedličky pestované na predaj ako vianočné stromčeky, prírode prospešné veľmi nie sú, predovšetkým kvôli pestovaniu v monokultúrach a krátkemu životu. Ak si vyberieme túto alternatívu uistime sa u predajcu, či nepochádza z nelegálnej ťažby. Samozrejme najekologickejšou variantou zostáva žiadny stromček. Môžeme použiť čečinu vo váze alebo stromček zasadený v črepníku, ktorý môže zdobiť náš balkón aj mimo obdobia Vianoc. Vyberajme si stromčeky s certifikátom FSC a v prípade umelých stromčekov napríklad z polypropylénu.

Aby bolo prekvapenie

Balenie vianočných darčekov je jeden z najčastejších vianočných stereotypov. Nie je nevyhnutné dávať si darčeky celkom nezabalené, všetci máme predsa radi prekvapenia. Len sa zamyslime nad tým, aký materiál pri balení používame. Pokiaľ dáme prednosť prírodnému materiálu pred umelým, recyklovanému papieru pred novým, vlastnoručne vyrobenému papieru, ako stužku použijeme napríklad obyčajný špagát, nič nám nebráni vyzdobiť darčeky podľa vlastnej fantázie. Alebo ukryme darčeky do ozdobných tašiek či krabíc, ktoré sa dajú použiť aj budúce Vianoce.

Vianočné sviatky sú hlavne o rodinnej pohode, o spoločnom čase s blízkymi a priateľmi. Ešte stále sa u nás zachovalo množstvo krásnych vianočných tradícií, ktoré si môžeme spoločne pripomenúť v kruhu tých najbližších a jediné čo k tomu potrebujeme je láska a čas. Nenechajme sa zaslepiť  krátkodobým nákupným ošiaľom, pretože nám unikne to, o čom Vianoce skutočne sú.


Ivka Kobrtková

Použité zdroje alebo inšpirujte sa:

Miller, Daniel: Consumption and its consequences, Cambridge: Polity, 2012

http://www.iied.org/christmas-...

http://www.greenpeace.org/slovakia/sk/Novinky/zeleny-radca/10_tipov_pre_zelensie_vianoce/