Tlačiť
utorok 06.09.16

Noni -Tajomstvo dlhovekosti, bojovník proti rakovine, alebo len ďalší superfoods fenomén?

Na prvý pohľad možno nenápadné plody, ktoré zaujmú len netypickým tvarom nezrelých šišiek, sú vo svojej domovine považované za “plody dlhovekosti”. V tichomorskej Polynézií predstavujú pre miestne obyvateľstvo plody vždyzelených stromov akúsi pomyselnú studňu mladosti. Veria, že svetlá dužina s drobnými jadierkami obsahuje dostatok vitamínov a minerálov aby zabezpečila dlhý a kvalitný život. Ide len o tamojšiu rozprávku, alebo bol skutočne objavený “liek” na dlhý život?

Nonko

Tichomorská novinka

Na Slovensku, alebo v Európe ako celku, je Noni stále novinkou. V našom miernejšom zemepisnom pásme sa s ním totiž nestretávame denne. Domáci ju zvyknú volať aj Moruša plážová. Ide o  mohutný krík, ktorý dorastá do 8 metrov a urodí 8 kilogramov ovocia s kašovitou štruktúrou. Najjednoduchšie ho nájdete v špecializovaných obchodíkoch, alebo predajniach zdravej výživy. Len veľmi vzácne však ide o čerstvý plod. Najrozšírenejšie sú výťažky v iných potravinách, šťavy, džúsy či tabletky s obsahom Noni.

Noni je zberané i pestované najmä kvôli liečivým účinkom a koncentrácií antioxidantov. Už menej pravdepodobný dôvod pestovania je chuť a vôňa, ktorá už taká príjemná ako jeho účinky nie je. Nenechajte sa však vystrašiť či dokonca odradiť miernym zápachom a špecifickou chuťou ktorá môže byť podľa stupňa zrelosti horkastá, kyselkavá, alebo sladká.

Všestranný liek

            Ak ste sa pozastavili nad tvrdením, že Noni je liekom, ubezpečujeme vás, že je založené na stovkách rokoch skúseností konkrétnych ľudí, ktorým skutočne pomohlo. Prvotné pokusy liečby prebiehali v podobe obkladov z listov a koreňov, ktoré sa prikladali na odreniny, rany, podliatiny či popáleniny. Extrakt z koreňov využívali na znižovanie krvného tlaku a kôra na potláčanie príznakov malárie. Sila plodov bola využívaná pri problémoch s trávením, zrakom či v boji proti vírusom a baktériam. Oproti minulosti sa zmenil len okruh zdravotných problémov pri ktorých sa Noni využíva. Značne sa rozšíril.

Noni

Zlatá baňa pre vedcov

            Noni nenechalo na pokoji ani vedcov, ktorí začali účinky uvádzané “spokojnými pacientmi” preverovať a popri tom ich ich slušné množstvo sami objavili. V 50-tych rokoch 20-teho storočia nastal skutočný Noni-boom, ktorý vyvolali práve výskumníci. Do tohto boomu a akejsi osvety šli s jasným cieľom - ukázať a dokázať verejnosti, že Noni je ovocie s úžasnými vlastnosťami, účinkami a vplyvom na organizmus. Argumenty ktorými presviedčali boli skutočne podložené niekoľkými štúdiami. Objavili súvislosti medzi pravidelnou konzuáciou Noni a  liečbou niektorých druhov rakoviny. Výsledky výskumu overili v praxi na dvoch skupinách pacientov pričom jedna z nich dostávala intravenózne modifikovaný extrakt šťavy z Noni. Výsledky boli ohromné! Pacienti, ktorým bola šťava podávaná odolávali chorobe značne dlhšie a u niekoľkých sa bujnenie rakovinových buniek zastavilo. Noni tak začalo byť vnímané ako malý zázrak. Ako liek, ktorý sa nedarí ľuďom objaviť a príroda ho “vlastní” už stovky rokov.

Vyzdravieť a zostať zdraví

V procese uzdravovania je azda najdôležitejšou časťou udržanie požadovaného stavu. Aj na to príroda myslela a vybavila Noni vitamínom C a kokteilom rôznych enzýmov, ktoré posilňujú imunitný systém, pomáhajú znižovať vysoký krvný tlak, potláčajú zápaly a zmierňujú prejavy alergie. Aktívne látky Antrachinóny sa vyznačujú antibakteriálnymi a antivírusovými vlastnosťami a pôsobiacimi aj ako prevencia rakoviny. Ak sa práve ozvalo vaše skeptické ja, myslite na to, že účinky Noni nie sú marketingovým ťahom, a nesľubujú magické účinky. Všetky sú založené na štúdiách a podložené vedeckými dôkazmi. Svedčí o tom aj fakt, že to neboli potravinové a farmaceutické konglomeráty, ale univerzity a výskumníci kto na základe skúsenosti a dôkazov na Noni upozornil. Ako však vraví múdre príslovie - “Lepšie raz vidieť (výsledky) ako stokrát počuť.

Ak však chcete zostať zdraví neodmysliteľne k tomu patrí aj psychická pohoda. V zdravom tele zdravý duch - a Noni tieto slová dokonale napĺňa v mnohých smeroch. Pravidelní užívatelia produktov z tohto exotického klenotu uviedli, že pomáha zmierňovať predmenštruačný syndróm, bolesti hlavy, únavu, výkyvy nálad, problémy so spánkom, stres a pôsobí upokojujúco. K psychickej pohode prispieva aj to, že udržiava sliznice, kosti, zuby a tráviaci trakt v poriadku. Ani tu nezapôsobili čary, ale vitamíny A, B, C a kyselina listová.

Nonoko

Noni a šport? Skvelá kombinácia!

K pravidelnému športu nepatrí len dostatočný a presný príjem bielkovín, sacharidov a tukov, ale aj správne množstvo vitamínov a minerálov. Všetko čo chcete prijať a vyťažiť z Noni je koncentrované v jedinej lyžičke šťavy, ktorú si môžete do obľúbeného pohára šťavy, alebo džúsu k raňajkám jednoducho primiešať. Zabijete tak dve muchy jednou ranou - nemusíte zápasiť s chuťou a vôňou, ktorú sme popisovali v úvode a zároveň neprídete ani o jednu živinu.

Ak by sa vám podarilo zohnať čerstvý plod Noni myslite na to, že v 100 g sa nachádza až 15 g bielkovín. Podporuje tak budovanie, rysovanie  udržiavanie svalovej hmoty. Zároveň však platí fakt, že 70 % jeho hmotnosti tvorí voda a kalorická hodnota 30 kcal na 100 g vašej postave celkom určite neuškodí, len prospeje. A prospeje aj obsah vlákniny, ktorého význam pri aktívnom živote a redukcii váhy nie je potrebné rozsiahlo popisovať.

Aby sme však nepísali len o obdivuhodných výsledkoch vedeckých štúdií, obsahu minerálov, vitamínov, podpore pri chudnutí či prevencii civilizačných chorôb, musíme spomenúť aj jednu “nevýhodu”. Extrakt z tohto exotického plodu je pomerne nákladnou záležitosťou vzhľadom na obmedzené množstvo, ktoré sa urodí, zložitosť procesu spracovania a dopravy. Nemusíte sa však obávať astronomických čísel. Cena je v porovnaní zo šťavami z bežného ovocia je síce vyššia, treba však myslieť na to, že zároveň ponúka oveľa viac než rôzne džúsy kde je obsah ovocnej zložky diskutabilný. Je tak len na vás koľko ste do seba ochotní investovať. 

Noni
Noni šťava