Tlačiť
streda 02.03.16

Mandľový akronym pre vaše zdravie

Máte radi akronymy? Ponúkame vám jeden zostavený pre MANDLE. Čo môžu ukrývať jednotlivé písmená názvu tohto orecha a  zároveň mandle samotné? Nech je vám akronym sprievodcom výhod týchto orechov pre vaše zdravie.

Almonds 1266930 1920

M

 • Minerály: Mandle sú bohaté na minerály ako vápnik, železo, horčík, draslík a  iné. Spomedzi orechov sú držiteľmi rekordu v  obsahu vápniku, ktorého majú až 260 mg (na 100 g). Pomáhajú budovať a udržiavať pevnosť kostí i  zubov, sú dôležité pre krvotvorbu.

A

 • Artérie: S obsahom až 30 gramov kyseliny olejovej, 12 gramov polynenasýtených tukov a  iba 4 gramov nasýtených tukov sú mandle vynikajúcou potravinou pre zdravie srdca a  ciev.   
 • Antioxidanty:Mandle obsahujú veľké množstvo vitamínu E, ktorý zabraňuje oxidácii LDL („zlého“) cholesterolu, ale aj rôzne iné ochranné látky (fenoly, resveratrol...). Niektoré výskumy ukazujú, že je lepšie jesť mandle aj so šupkou (nielen kvôli antioxidantom).  
 • Arginín: Z bielkovín je zaujímavý relatívne vysoký podiel aminokyseliny arginín. Tá je dôležitá pre tvorbu oxidu dusnatého, ktorý prostredníctvom roztiahnutia ciev umožňuje zlepšenie zásobovania svalov krvou a  kyslíkom, to je vítané pri športe, ale znova to súvisí aj s  celkovým zdravím ciev. 

N

 • Nervový systém: Vďaka polynenasýteným tukom, minerálom a vitamínom skupiny B poskytujú mandle dobrú výživu pre zdravie nervového systému. 
 • Nízky cholesterol: Mandle priaznivo vplývajú na hladinu cholesterolu v  krvi. 

D

 • Deti, Dojčenie: Mandle sú potravinou bohatou na energiu, avšak táto nie je ako falošné bankovky, ale je plne krytá "zlatom", sú koncentrátomzdravých tukov, minerálov, vitamínov, bielkovín, iných zdravých látok... Mandle sú jednou z najkomplexnejších a  najvýživnejších potravín. Sú výborné pre rast detí, pre tehotné i  dojčiace ženy. 

L

 • Láska: Toto je asi trochu špecifické písmenko, pretože tu neoznačuje niečo, čo sa priamo ukrýva v  mandliach.  Ale prečo si aj pri nich nepripomenúť, že zdravá výživa a  zdravie má svoj veľký význam práve pre to najcennejšie – naše vzťahy. Aby do nich zbytočne nevstúpilo trápenie v  podobe ochorení, aby nebola obmedzená naša schopnosť byť pre iných užitoční. Lásku môžete prejaviť aj malým darčekom. Napr. darovať niekomu namiesto dezertu, cukríkov či iných sladkostí radšej kvalitné mandle pekne zabalené vo vrecúšku s  mašličkou.  Potešíte ho a  zároveň urobíte niečo pre jeho zdravie. 

E

 • Evitamín: Ďalším mandľovým rekordom medzi orechmi je už spomínaný vitamín E, aj celkovo patria k jeho najbohatším zdrojom. Len 50 g mandlí poskytuje približne dennú potrebu vitamínu E (obsah 24 mg/100 g). Pomáha pri predchádzaní aterosklerózy, podporuje funkcie imunitného systému.
 • Erektilná disfunkcia: Všetky vyššie spomínané výhody, hlavne týkajúce sa zdravia ciev (vitamín E, arginín, tuky...) robia mandle užitočnými tiež pri prevencii erektilnej disfunkcie. Zdravie vždy stojí na celom komplexe vplyvov, nie je iba výsledkom jednej potraviny alebo látky. Avšak práve mandle môžu byť jedným z výborných kamienkov mozaiky prevencie erektilnej disfunkcie (tú tvorí aj pohybová aktivita, prevencia nadváhy, nefajčenie, striedme alebo žiadne pitie alkoholu atď.). 

Ak sa vám náš akronym páči, myslite aj na to, čo povedal BruceLee: „Nestačí vedieť, treba to použiť. Nestačí chcieť, treba to urobiť.“ Začať môžete napr. písmenom „L“ a  obdarovať mandľami niekoho, koho máte radi, pričom nezabudnite mať rád aj seba samého. 


Jaromír Novota, lektor OZ Život a  zdravie


Spracované podľa:

 •  Circulation. 2002 Sep 10;106(11):1327-32.
 •  Journal of the American College of Nutrition, Vol. 29, No. 3, 189-197 (2010)
 •  Harvard Gazette Nut consumption reduces risk of death
 •  USDA National Nutrient Database for Standard Reference
 • a  iných zdrojov
Mandle Natural Veľ 25 27 Sypané Provita
Mandle natural
Mandle Lúpané Sypané Provita
Mandle lúpané
Lupienky Mandlove 100G Na Vahu
Mandľové lupienky
Maslo Mandlove Crunchy 250G Nutspread 2
Mandľový krém
Múka Mandľová 200G Bio Bionebio Ecoato
Mandľová múka