Tlačiť
štvrtok 25.08.16

Konopa siata – nebezpečná droga, alebo nespravodlivo odsudzovaná superpotravina?

V rámci negatívnych reakcií na adresu konopy sa najviac skloňuje látka THC. Pravdou je však to, že v produktoch z konopy je tejto látky len veľmi málo a nemá žiadne negatívne účinky na zdravie. Produkty, ktoré si zakúpite napríklad aj v našom obchodíku, sú vyrábané z potravinárskej konopy a obsah tejto kritizovanej látky je v nich navyše oveľa nižší než v iných častiach sveta, kde sú k tejto rastline aj zákony tolerantnejšie. Konopa, ktorá sa využíva na akési „navodzovanie iných stavov“ je pestovaná v Indii a nemá okrem názvu spoločné s tou potravinárskou veľa. 

Konopa

Na čo je konopa dobrá?

Z konopy sa dajú vyrobiť rôzne produkty , ktorých využitie sa líši. Je však obdivuhodné, aké účinky a koľké využitie môže mať taká nenápadná rastlinka. Má vynikajúce protizápalové, antibakteriálne, hojivé a antivirózne účinky, ktoré sú využiteľné pri viac i menej závažných ochoreniach a zdravotných problémoch. Osobitné miesto patrí konope v liečbe civilizačných chorôb a chorôb spojených so starnutím organizmu.

Konopné produkty

Ako sme už spomenuli vyššie, konopa nie je jednotvárnou rastlinou. Spracovať sa dá v podstate celá a na niekoľko spôsobov, ktoré bližšie popíšeme.

Konopné semienka

Semienka plné aminokyselín, Omega 3 a 6 mastných kyselín a poriadnej dávky bielkovín sú dostupné v lúpanej a nelúpanej podobe. Táto kombinácia živín predstavuje perfektný pomer 1:3, kedy telo získava aminokyseliny v množstve ktoré potrebuje a iným spôsobom, než z potravy ich získať nevie. Dennú odporúčanú dávku môžete prijať napríklad zakomponovaním do rannej kaše, smoothie, jogurtu a podobne. Praktické sú lúpané semieka ktoré, sú hneď “ready to eat”.

V prípade, že konzumujete výlučne rastlinnú stravu mali by ste vedieť, že hodnoty albumínu a globulínu sú v semienkach zastúpene podobne ako vo vajíčkach. Globulín je navyše látka potrebná k podpore prirodzenej obranyschopnosti organizmu.

Semienka lahodnej a jedinečnej orieškovo-sviežej chuti v sebe neskrývajú len minerály, stopové prvky, vitamíny či kyseliny ale aj tajomstvo starovekej liečby tuberkulózy, tráviaceho traktu, žlčníka či psoriázy. Veru, naši predkovia boli veľmi múdri ľudia.

Konopný olej

Olej získavaný lisovaním semienok za studena sa vďaka svojim účinkom sa zaraďuje k pomyselnej elite rastlinných olejov. Toto postavenie mu právom patrí najmä vďaka tomu že spomedzi všetkých rastlinných olejov má najviac nenasýtených mastných kyselín. Okrem toho obsahuje proteíny, tuky, vlákninu, železo. sodík, vápnik, zinok, fosfor, magnézium, draslík, mangán a vitamíny A,B,C a E.

Zo zdravotného hľadiska je konopný olej skvelý pre svoje antibakteriálne, antiseptická a podporné vlastnosti. Mimoriadne sa cení aj pri prevencii rakoviny, tráviacich ťažkostiach, problémoch s cholesterolom, poruchách pozornosti, cukrovke, kožných ochoreniach a poruchách nervového systému.

Konopný olej možno v každodennom živote použiť na suchú a podráždenú pokožku, v starostlivosti o vlasy, alebo konzumovať lyžičku v obľúbenom šaláte. 

Konop

Konopný proteín

Narozdiel od ostatných rastlinných proteínov obsahuje konopný jedinú zložku - konopné semienko, ktoré je pomleté na proteínový prášok. Táto informácia robí z konopného proteínu vynikajúci doplnok stravy pre športovcov či ťažko pracujúcich ľudí a to bez ohľadu na to, či preferujú rastlinnú, bezlepkovú, alebo bezlaktózovú stravu. Výhody si môže užívať úplne každý.

Proteín je navyše jednoducho stráviteľný, čo potvrdzujú aj skúsenosti tých, u ktorých tvorí už dlhý čas stabilnú súčasť jedálnička. Narozdiel od živočíšnych proteínov sa nedostaví pocit ťažkého žalúdka a únavy.

Konopná múka

Okrem nezameniteľnej chuti, ktorú dodá konopná múka každému jedlu, ktoré z nej pripravíte ponúka mimoriadne vysoký obsah proteínov a vlákniny. Práve tá tvorí až 40 % z celkového obsahu látok v konopnej múke. Podobne ako je rastlinka nenáročná na pestovanie, tak je aj konopná múka nenáročná na spracovanie. Použiť ju môžete v príprave chleba, pečiva, koláčov či sušienok.

Konopná kozmetika

Produkty z Konopy siatej môžu byť využité aj v starostlivosti o krásu. Obľúbené sú u starších i mladších, keďže bojujú rovnako účinne proti starnutiu pleti i akné, ktoré trápi najmä ľudí v období puberty. Konopné výťažky sa používajú aj v prípravkoch na ochranu proti slnečnému žiareniu, produktoch na holenie, make-upe, starostlivosti o pleť a vlasy.

Napriek zaujímavému a pestrému zoznamu možností využitia a spracovania Konopy siatej by sme mohli pokračovať aj ďalej. Ak by ste cítili, že práve produkty s obsahom konopy môžu pomôcť s niektorým z vašich zdravotných problémov, alebo im predísť nech sa páči. Vašu domácnosť môžete obohatiť o vychytávky ako konopné otruby, kávu, cestoviny, čaj, sirup, či dokonca sladkosti. V prípade konopy sa nekladú medze iba fantázií ale ani vašim preferenciám a chutiam. 

Semienka Konopné Nelúpané 160G Provita
Konopné semienka nelúpané
Semienka Konopné Lúpané 160G Provita
Konopné semeno lúpane 160g Provita
Olej Konopný 250Ml Bio Health Link
Olje konopný 250ml
Caj Konopny 20G Cannavita
Čaj konopný 20g Cannavita
Konopné Oblátky Celomáčané 40G Plh
Oblátky konopné celomáčané 50g
Konopne Semienka Lupane 100G Health Link
Konopné semienka lúpané 100g Health Link