Tlačiť
piatok 09.09.16

Kokosový olej - Abeceda Superhrdinu

Úžasných vlastností kokosového oleja sa počas posledných rokov “objavilo”, spísalo a vychválilo skutočne mnoho. A pritom je tu už x rokov. Jeho obdivuhodné účinky na zdravie sme pre vás spísali abecedne. Aby sme dokázali, že kokosový olej je skutočne skvelý na všetko - od A po Zet. 

Koko

A ako vitamín A

Kokosový olej obsahuje vitamín A, ktorý je v tele zodpovedný za rast a vývoj tela - najmä kostí a zubov. Dôležitý je aj pre zdravé oči.

B ako Bolesť hrdla

Pri chrípke, angíne či iných ochoreniach ktoré sprevádza bolesť hrdla skúste svoju šálku čaju obohatiť. Do teplého čaju pridajte lyžičku medu a lyžičku kokosového oleja. Bolesť hrdla sa tak od vás vzdiali rýchlejšie.

C ako vitamín C

Vitamín C je pre telo mimoriadne dôležitý najmä z hľadiska hojenia rán, zvládania stresu, tvorby bielych krviniek či zdravého telesného rastu.

D ako Diabetes

Vďaka schopnosti rozkladať sa v priebehu trávenia na glukózu, ktorá dodáva telu energiu pomaly a postupne, je Kokosový olej vhodný aj pre diabetikov a ľudí, ktorí majú problémy s hladinou cukru v krvi. Dokáže ju totiž stabilizovať a uľahčí tak prácu nadobličkám.

E ako vitamín E

Ochrana buniek, rast a vývin svalov, správna funkcia krvného obehu či nervového a tráviaceho systému.

F ako Faktor SPF

Ochranný faktor SPF je cennou súčasťou kokosového oleja. Ten napomáha rýchlejšiemu vstrebávaniu vitamínu D, ktorý chráni pred spálením slnkom.

G ako Gynekologické poblémy

Vďaka kyseline laurovej, ktorá dokáže s vírusmi a baktériami účinne bojovať môže kokosový olej pomôcť aj ako doplnok pri liečbe gynekologických zápalov a infekcií.

H ako Horčík

Látky v kokosovom oleji napomáhajú telu spracovať, zúžitkovať a absorbovať vápnik a horčík prijatý v strave.

CH ako Chutná náhrada smotany

Ak fandíte káve s mliekom, alebo smotanou mali by ste vedieť, že to nápoju dodáva slušnú dávku tuku a kalórií. Práve troška kokosového oleja je chutnou náhradou smotany, ktorá zároveň dodá exotický podtón.

I ako Imunitný systém

Ďalší prínos kokosového oleja je v posilnení obranyschopnosti a imunitného systému. Opäť raz sa na tom podpisuje kombinácia vitamínov, kyselín a tukov ktoré si v ňom pre nás prichystala príroda. 

Koki

J ako Jeden olej na všetko

Vďaka širokej škále využiteľnosti môžete kokosovým olejom výrazne ušetriť. Môžete ním nahradiť ostatné oleje, maslá a dokonca aj mnoho mastičiek, kozmetických prípravkov a drogérie.

K ako Kyseliny

Už dávno neplatí, že tuky sú zlé, nezdravé a škodlivé. Kokosový olej je tuk plný zdraviu prospešných nasýtených mastných kyselín. Menovite ide o kyselinu laurovú, kyselinu kaprylovú,  kyselinu kaprinovú, kyselinu myristovú a nasýtené mastné kyseliny s dlhým reťazcom – kyselinu palmitovú a stearovú.

Najvýznamnejšou je Kyselina laurová , ktorá má približne 50 %- tné zastúpenie a v našom tele sa mení na látku, ktorá bojuje s vírusmi, baktériami a plesňami. Podpisuje sa aj na priaznivej hladine “dobrého cholesterolu” a správnej činnosti srdcovo-cievneho systému celkovo.

L ako Lyžička denne

Znie to ako malý zázrak, ale lyžička kokosového oleja denne dokáže veľa. Zaženie chuť na sladké, zrýchli metabolizmus a telo tak spáli viac kilojoulov čím pomáha efektívne chudnúť. Lyžička prispeje aj k naplneniu dennej odporúčanej dávky vitamínov A, C a E. 

M ako Materské mlieko

Mamičky, ktoré svoje bábätká dojčia môžu 3-4 lyžičky kokosového oleja skombinovať s vitamínom D. Podporia tak tvorbu a nutričnú hodnotu materského mlieka.

N ako Náhrada masla

Pokiaľ vás, alebo niekoho z vašich známych trápi alergia na kravské mlieko či laktózu, alebo len nepoužívate maslo kvôli niektorým podozrivým zložkám, ktoré sa na obale v zložení z času na čas zjavia - nech sa páči. Kokosový olej je vynikajúcou náhradou pre všetkých alergikov, vegánov či ľudí, ktorým záleží na kvalite.

O ako Ochrana

Kyseliny ktoré kokosový olej obsahuje pomáhajú telu chrániť sa pred kvasinkami, plesňami a vírusmi. Narúšajú ich membrány a o ich zničenie sa následne postarajú biele krvinky.

P ako Pečenie

Klasické maslo či olej, ktoré ste zvykli pridávať do koláčikov je minulosťou. Kokosový olej dodá cestu vláčnosť a zároveň plní funkciu iných tukov. Vhodný je tiež na vymazanie formy či pekáča pred pečením. A stavíme sa, že ani tí, ktorí holdujú tradičným dezertom si nevšimnú rozdiel. Spravia tak možno neplánovane niečo pre svoje zdravie.

R ako Redukcia váhy

Kokosový olej odporúčajú pri redukcii váhy aj dietológovia. Je to vďaka schopnosti dodávať telu energiu postupne. Na rozdiel od iných tukov sa neusadzuje. Zároveň zasýti na dlhší čas čo vás zachráni pred “neplánovaným“ prejedaním sa a tak aj pred JOJO efektom.

S ako Štítna žľaza

Vyskytujú sa u vás v rodine ochorenia štítnej žľazy? Alebo vás už nejaké trápi? Podporte jej činnosť kokosovým olejom.

T ako Tepelne stabilný

Teplá kuchyňa je s kokosovým olejom skutočne hračkou. Vďaka tomu, že je tepelne stabilný až do 200´C sa neprepaľuje a neprská.

U ako Upokojenie svrbenia

Osýpky, ovčie kiahne, vyrážky. To všetko sprevádza svrbenie, ktoré môžete ľahko zmierniť troškou panenského kokosového oleja.

V ako Vôňa

Panenský kokosový olej sa vyznačuje nádhernou vôňou, akú u iného určite nenájdete. Zároveň sa však nemusíte obávať kokosovej arómy pri príprave slaných jedál. A ak by vám kokosová vôňa prekážala úplne, na výber máte aj kokosové oleje zbavené arómy.

Z ako Zdravá kuchyňa

Všetky nezdravé tuky, ktoré sa nachádzajú vo vašej kuchyni by sa mali začať triasť od strachu. Prichádza totiž kokosový olej, ktorý ich hravo všetky do jedného nahradí! Varenie, pečenie, smaženie - všetko to zvládnete za pomoci panenského kokosového oleja. Boli by ste si niekedy pomysleli, že v komore nebudete robiť rozdiely medzi olejom do koláča, omáčky, či mäsa?

Veríme, že Abeceda zdravia v podaní kokosového oleja bola pre vás prínosná. Neváhajte sa preto o nové poznatky podeliť aj so známymi. A hneď im aj povedzte o tom, že využitie kokosového oleja v starostlivosti o krásu je rovnako obšírne a zaujímavé, preto máme pre vás ďalší článok. Už čoskoro.