Tlačiť
piatok 20.05.16

Goji - denná dávka mladosti

Popri “nenápadných” kolegyniach Chia, Canihua či Reishi pôsobia bobuľky Goji ako “farebný adoptovaný člen” rodiny superfoods. :-) Príroda však tejto rastlinke nadelila ďaleko viac než len pestrofarebný vzhľad. Odhaľte s nami pôvod, benefity i možnosti využitia tejto superpotraviny.

Goji


Čo je a odkiaľ prišla?

Aby sme vás nedržali v napätí dlho, prezradíme hneď na začiatku, že Goji pochádza z Číny a jej “originálne” meno je Kustovnica čínska. O jedinečnosti tejto rastliny svedčí aj legenda, ktorá sa k nej viaže. Neznámy autor tvrdí, že istý číňan Li Quing Yuen jedával denne polievku z plodov Kustovnice čínskej. Poradil mu to mudrc, ktorý pripisoval týmto červeným bobuľkám silu zabezpečiť dlhovekosť. Legenda hovorí, že ešte vo veku 200 rokov vyučoval na Univerzite v Pekingu. Recept na dlhovekosť sa od neho pokúšal vymámiť aj samotný cisár. Staručkému Li - mu sa však stal osudným pobyt vo veľkomeste a spracovávané potraviny. Legenda sa končí v roku 1930 kedy údajne zomrel. Či sa takého veku dožil a koľko pravdy sa ukrýva v pravidelnom jedení Goji polievky nevieme. Na základe “niečoho” však legenda vzniknúť musela.

Goji vs. Rakovina 1:0

O potravinách, ktoré “zaručene” pomáhajú v boji proti rakovine, alebo v prevencii sa už popísalo veľa. Keď však prišlo na dôkazy, šumy akosi utíchli. Kde však ostatné potraviny končia, Goji začína! Tomu, ako dokáže pomôcť pri prevencii rakoviny sa venovali nielen kadejakí liečitelia, ale aj lekári, ktorí venovali skúmaniu Goji viac ako 60 klinických štúdií. Všetky preukázali že sa v bobuľkách nachádzajú látky, ktoré podporujú ľudský organizmus v boji proti rakovine. O konkrétnych výsledkoch sa môžte dočítať v štúdií Dr. Marcial-Vega, alebo v štúdií o experimente v Číne už z roku 1985.

Pre všetky vekové kategórie, na rôzne problémy

Bunky, ako naše stavebné jednotky si vyžadujú mimoriadnu pozornosť. Ak začnú zlyhávať najmenšie články, ktoré tvoria celok môže nastať celkový kolaps organizmu, ktorý vyústi do menej či viac závažných chorôb. Práve Goji poskytuje telu látky potrebné na ochranu imunity a očistenia od škodlivín. Isté látky v bobuľkách chránia nervovú sústavu pred “opotrebením”, čo ocenia najmä starší a unavenejší ľudia, aktívni športovci alebo tí, ktorí fungujú pod zvýšeným tlakom a stresom. Zdravá nervová sústava zaručuje lepšie výkony, vyvážený pohľad na život a tak aj celkovú pohodu.

Cukrovka? Krátkozrakosť? Žiadny problém!

Goji nie je medzi superpotravinami žiadnym nováčikom a priaznivé účinky na zdravie, ktoré má sú pozorované snáď storočia. Dlhodobo užívajúci ľudia si Goji chvália ako cenného pomocníka pri krátkozrakosti. Nie je to založené na dojmoch, ale na faktoch - obsahu karotenidov Zeaxanthin a Luteín, ktorých obsah je u Goji najvyšší zo všetkých potravín. Možno by tak nebolo odveci pridať k známej mrkve aj zopár bobuliek Goji. Trápi vás cukrovka? Pri Goji si glykemický index strážiť nemusíte, lebo je nízky. Ocenia ho najmä cukrovkári druhého typu hlavne ako chutné spestrenie jedálnička so zdravotnými plusmi.

Pre tehotné i diétujúce žienky

Množstvo produktov, rastlín a plodov sa z rôznych dôvodov neodporúča konzumovať tehotným ženám. U Goji je to však úplne inak. Žienky majú konzumáciu nielen povolenú. Priam sa im odporúča. Dôvodu prečo, sa taktiež venovala celá štúdia pričom ženy ktorým nechýbalo v jedálničku Goji netrpeli rannými nevoľnosťami v začiatkoch tehotenstva. Druhým “extrémom” sú žienky v diéte, ktoré si podobne ako tehotné žienky dávajú veľký pozor na to, čo vložia do úst. Vďaka už spomínanému glykemickému indexu, vitamínom a minerálom patrí taktiež medzi potraviny, ktoré sú viac než vítané. Počas diéty je telu mnoho vecí odopieraných. Pri Goji však získa mnoho látok, ktoré ho posilnia a pomôžu v diéte vytrvať.

Bohaté využitie

Goji rozhodne nie je jednotvárnym ovocím, ktoré musíte knzumovať vo forme v akej ste ho zakúpili (aj keď nevylučujeme, že ho vyzobkáte priamo z papierového obalu, lebo je veľmi chutné ). Môžete si ním vypeckovať kaše, jogurty, nátierky, koláčiky, muffiny, ovocné šaláty alebo ho použiť ako dekoráciu zdravých tôrt. Fantázií sa medze nekladú. 

Goji suma sumarum

 • 21 stopových prvkov
 • vitamíny A,B1, B2, B3, B6, E, C
 • minerály: zinok, železo, vápnik, germánium, selén, fosfor,
 • 18 druhov aminokyselín, vrátane 8 životne dôležitých
 • esenciálne mastné kyseliny (Omega 3 a 6)
 • antioxidanty a karotenoidy
 • štyri typy polysacharidov, ktoré posilňujú imunitný systém
 • pôsobí antibakteriálne
 • znižuje hladinu cholesterolu v krvi
 • zlepšuje krvotvorbu
 • pomáha udržiavať stabilný krvný tlak
 • pomáha udržiavať pleť zdravú, čistú a sviežu
 • vďaka zvlhčovaniu pľúc pomáha astmatikom a alergikom
 • zlepšuje kvalitu spánku a bojuje s nespavosťou
 • podporuje sexuálne funkcie a plodnosť


Goji je v ázijských krajinách známe pod menom Bobuľky šťastia práve vďaka obdivuhodnej schopnosti vytvoriť u človeka pocit vnútornej pohody. Všetci tí, ktorí Goji dlhodobo konzumujú vyzdvihujú ich neskutočný prínos pre zdravie, ktorý pociťujú. Neváhajte a skúste aj vy na vlastnej koži stáročiami overené blahodárne účinky Kustovnice čínskej, ktoré sa prejavia už po niekoľkých týždňoch užívania.


Goji Berries Sypané Provita
Goji
Img 3689C
Goji šťava